Decyzje-IT.pl

Cloud Computing, część I: Istota i funkcje chmury obliczeniowej

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski

Istota i funkcje chmury obliczeniowej

Wykorzystanie chmur obliczeniowych (CC – ang. Cloud Computing) stało się w ciągu ostatnich lat standardem dla wielu przedsiębiorstw. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, oferujących mniej lub bardziej kompleksowe usługi z obszaru CC. Media dostarczają bardzo zróżnicowanych informacji na temat tej technologii. Łatwo się pogubić w gąszczu różnych definicji, opisów i rozmaitych, nie zawsze prawdziwych, tez dotyczących chmur obliczeniowych.

Dążąc do uporządkowania wiedzy na ten temat, przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów poświęconych CC. Poza omówieniem istoty tego rozwiązania i jego najważniejszych funkcji, poruszymy również kwestię świadomego wyboru dostawcy usług w chmurze, problem bezpieczeństwa aplikacji i danych, przechowywanych fizycznie poza komputerami użytkowników, a także zagadnienie optymalizacji kosztów związanych z CC. Cykl zwieńczymy podsumowaniem korzyści i wyzwań, jakich należy się spodziewać w związku z zainwestowaniem to rozwiązanie.

W niniejszym tekście wprowadzającym koncentrujemy się przede wszystkim na pytaniach o to, czym właściwie jest chmura, jak działa oraz jakie są jej formy i funkcje?

Czym jest chmura?

Chmurę obliczeniową najogólniej opisać można jako model przetwarzania danych, w którym współdzielone zasoby IT, aplikacje, informacje oraz procesy biznesowe są dostarczane użytkownikowi w formie usługi. Niezależny dostawca oferuje swoje serwery, systemy operacyjne i programy, do których użytkownik (firma lub osoba prywatna) zyskuje dostęp za pomocą połączenia sieciowego. Najkrócej rzecz ujmując, odbiorca korzysta z finalnego produktu, natomiast zasoby potrzebne do jego wygenerowania i utrzymania pozostają przed nim ukryte. Dobrym porównaniem są tutaj dostawy prądu lub wody – użytkownicy podłączeni do sieci dystrybucyjnej płacą tylko za to, z czego korzystają, nie przejmując się przy tym niuansami utrzymania i konserwacji wodociągu czy linii wysokiego napięcia.

Co się mieści w chmurze?

Współcześnie już prawie wszystko. Dawno minęły czasy, kiedy najpopularniejszym rozwiązaniem była tzw. kolokacja, polegająca na prostym zleceniu obsługi serwerowni. Dostawca odpowiadał w takim przypadku wyłącznie za dostarczenie prądu, klimatyzacji, miejsca na sprzęt i fizycznego połączenia z siecią – wszystko inne użytkownik zapewniał sobie sam.

Dziś chmury obejmują znacznie więcej funkcjonalności. Generalnie, można wyróżnić trzy modele CC:

Permanentnie, czy na chwilę?

To, jak długo wykorzystujemy określoną usługę CC i ile w związku z tym za nią płacimy, określone jest przez dwie kwestie: nasze zapotrzebowanie oraz warunki umowy zawartej z dostawcą. Obecnie trendem wiodącym jest opcja „płać tylko za to, z czego korzystasz”, zakładająca dążenie do pełnej elastyczności w doborze zakresu usług w chmurze. Serwery można wynająć zarówno na rok, jak i na tydzień, podobnie rzecz się ma z osadzonymi w chmurze systemami operacyjnymi czy aplikacjami. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania zmniejszamy lub zwiększamy wynajmowaną przestrzeń dyskową. Znika też problem inwestycji w zakup oprogramowania, z którego rzadko korzystamy. Większość dostawców proponuje dziś użytkownikom usług CC w pełni skalowane i elastyczne oferty, zakładające możliwość płynnego dokupienia lub rezygnacji z różnych funkcjonalności w chmurze.

Kto ma dostęp do chmury obliczeniowej?

Mając na uwadze kryteria, takie jak: lokalizacja dostawcy (zewnętrzny lub wewnętrzny) oraz stopień dostępności (dla wszystkich lub dla jednego odbiorcy), możemy wyróżnić:

Chmurę prywatną (private could). Rozwiązanie, w którym cała infrastruktura chmury funkcjonuje na wyłączny użytek jednego odbiorcy. Stosowane najczęściej przez duże firmy i organizacje, które w swoim obrębie wydzielają zarówno dostawcę, jak i finalnych użytkowników usług CC. Dostawcą zostaje wówczas, przykładowo, dział IT danej korporacji, natomiast użytkownikami – pracownicy działów HR, zaopatrzenia, obsługi klienta itd.

Chmurę publiczną (public cloud). Dostęp do niej mają wszystkie zainteresowane podmioty (zarówno firmy, jak i osoby prywatne). To właśnie w chmurze publicznej osadzona jest infrastruktura i zawartość naszych skrzynek mailowych, liczne gry i aplikacje, z których często korzystamy za pośrednictwem internetu, a także nasze kopie zapasowe i inne dane, które zachowujemy poza pamięcią naszych komputerów oraz telefonów, by ich nie utracić w przypadku uszkodzenia sprzętu.

Chmurę hybrydową (hybrid cloud). Rozwiązanie, w którym połączone zostają chmury publiczne z prywatnymi. Przykładem jest sytuacja, gdy organizacja lub firma część swoich aplikacji i danych przechowuje w chmurze prywatnej, ale oprócz tego wykupuje też usługi CC od zewnętrznego dostawcy. Pomiędzy chmurą prywatną a publiczną zachowany jest przy tym określony poziom integracji, który pozwala użytkownikom korzystać naprzemiennie lub symultanicznie z obu źródeł usług, bez konieczności każdorazowej autoryzacji dostępu czy problemów ze zgodnością oprogramowania.

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski Prezes Zarządu ALDEA IT Consulting

Zobacz również

Baza wiedzy o systemach

Business Intelligence. Ważne informacje dla firm. Część 2

Baza wiedzy o systemach

Business Intelligence. Ważne informacje dla firm. Część 1

Baza wiedzy o systemach

Kilka przykładów na usprawnienie procesów księgowych

Baza wiedzy o systemach

Organizacje podnoszą efektywność i poprawiają wyniki projektów

Wybierz etap projektu

Potrzebuję usprawnień

Wybierz etap „Potrzebuję usprawnień”, jeśli jeszcze nie wiesz, czy i co zrobić z systemami informatycznymi w swojej organizacji. Jeśli wahasz się i nie masz pewności, w którym kierunku rozwijać systemy informatyczne dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wybieram rozwiązanie

Wybierz ten etap, jeśli już wiesz, że trzeba zmienić lub usprawnić dotychczasowe systemy informatyczne. Jeśli zamierzasz lub jesteś w trakcie wyboru rozwiązania informatycznego i chcesz ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, to zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wdrażam i rozwijam systemy

Wybierz ten etap, jeśli już zmieniasz lub wdrażasz oprogramowanie dla biznesu w swojej organizacji. Jeśli zastanawiasz się co jeszcze można usprawnić i poprawić, to zapoznaj się z treściami materiałów przygotowanych przez wieloletnich praktyków w tej dziedzinie.