Decyzje-IT.pl

Przewodnik Inwestora, przygotuj się do wdrożenia ERP, cz. 1 – Przygotowanie do wdrożenia systemu ERP

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski

Przygotuj się do wdrożenia ERP, bo przecież trudno dzisiaj wyobrazić sobie przedsiębiorstwo produkcyjne działające bez takiego systemu lub przynajmniej aplikacji informatycznej posiadającej wybrane funkcje systemów tej klasy, np. wspierającej zarządzanie produkcją, transakcje logistyczne, sprzedażowe, czy finansowe.  Mało tego, wiele z tych przedsiębiorstw ma już za sobą kilka procesów wyboru i wdrażania systemów ERP.

Szczególnie ważnym dla gospodarki jest segment średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. Wiedzą o tym równie dobrze producenci i dostawcy systemów ERP, bo to właśnie tym przedsiębiorstwom oferują największą paletę rozwiązań i usług. Poza samymi systemami ERP, dotyczy to również dostawców technologii teleinformatycznych, które zmieniają się dynamicznie, przynosząc co roku wiele nowych rozwiązań.

Wszystko to stwarza realne problemy menedżerom, którzy mają podjąć decyzję o wyborze nowego lub modyfikacji (aktualizacji do wyższej wersji) systemu ERP, a także optymalnej technologii informatycznej. Nie sprzyja tym decyzjom bardzo duża liczba dostępnych systemów ERP na rynku; często zmieniające się technologie teleinformatyczne, np. chmura obliczeniowa, czy technologie cyfrowe; ani – na koniec, szum informacyjny wokół rozwiązań ERP tworzony przez marketing ich producentów i dostawców, doradców, dziennikarzy prasowych i portale internetowe.

Systemy ERP są często postrzegane jako „lekarstwo” na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem

Wielu przedsiębiorców pokłada w nich nadzieję na magiczne uzdrowienie swojego przedsiębiorstwa lub jego rozwój. I rzeczywiście, zintegrowanie w jednym rozwiązaniu informatycznym wielu różnych funkcji przedsiębiorstwa – księgowości, zakupów, produkcji, sprzedaży, magazynów, marketingu, raportowania, itd. – spowodowało wyjątkową popularność systemów ERP w ostatnich dwóch dekadach oraz poszukiwanie za ich pomocą, rozwiązania wielu problemów organizacyjnych.

No bo nie może być inaczej, skoro przedsiębiorca za pomocą systemu ERP jest w stanie w dowolnym czasie i w jednym miejscu mieć wgląd w plany produkcji, działania związane z rozwojem produktu, wyniki sprzedaży, działania marketingowe, poziom stanów magazynowych, wyniki finansowe, a także – korzystać z narzędzi do wymiany informacji zarówno wewnątrz organizacji, jak i z jej otoczeniem. A przecież to właśnie o informację zarządczą chodzi. To najcenniejszy zasób każdej organizacji.

Brzmi dobrze, prawda?

I tutaj zaczyna się „droga” do ERP, która może doprowadzić każdego przedsiębiorcę do: A – sukcesu i spełnienia celów, B – porażki i rozczarowania, niestety – oprócz personalnego, również i finansowego. W tym miejscu nie chcemy snuć dalszych wizji i obrazu przedsiębiorstwa głoszącego z jednej strony „o sukcesie z właściwego wyboru ERP”, a z drugiej niezadowolenia z procesu jego wdrożenia i osiągniętych rezultatów. Jesteśmy głęboko przekonani, że każdy z Was po latach własnych doświadczeń z ERP lub zapoznawania się z informacjami nt. tego typu rozwiązań, zrobi to lepiej od nas.

Kluczem do osiągnięcia opcji A jest właściwe, a w wielu przypadkach w ogóle, przygotowanie do wdrożenia systemu ERP. Po ponad 20-stu latach pracy z setkami przedsiębiorców, którzy podjęli wyzwanie wdrożenia systemów ERP, możemy wskazać na kilka podstawowych zasad, których konsekwentne i właściwe wykonanie, powinno zakończyć sukcesem proces wyboru ERP. Niestety z każą z tych zasad jest kłopot, ponieważ, jak to zasady, wskazują one wyłącznie na drogę, czyli kroki realizacji procesu wyboru ERP, ale już nie na szczegóły merytoryczne związane z przygotowaniem i realizacją takiego procesu, co jak się dalej okaże później – krytyczne do osiągnięcia opcji A.

Zasad jest raptem kilka:

W kolejnych częściach naszego Przewodnika Inwestora, postaramy się opisać wszystko to, czego potrzebujesz, by skutecznie wybrać system ERP dla Twojego przedsiębiorstwa. Postaramy się przybliżyć wiele aspektów związanych z problematyką systemów ERP, m.in. charakterystykę wyzwań biznesowych stojących przed dzisiejszymi przedsiębiorstwami oraz sposoby ich wspierania przez systemy ERP (trendy funkcjonalne i infrastrukturalne); obraz rynku systemów ERP; wybrane funkcje systemów ERP; sposoby radzenia sobie z niepowodzeniami wdrożeń ERP w aspekcie niedoboru funkcjonalności oraz niezadowolenia z wdrożenia i wiele innych. Mamy nadzieję, że lektura naszego przewodnika będzie dobrą inspiracją do podejmowania działań inwestycyjnych oraz uchroni Was przed popełnieniem poważnych błędów.

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski Prezes Zarządu ALDEA IT Consulting

Zobacz również

Miniatury wdrożeniowe

Apel do Zarządu

Miniatury wdrożeniowe

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

Miniatury wdrożeniowe

Mamy prawnika

Baza wiedzy o systemach

Organizacje podnoszą efektywność i poprawiają wyniki projektów

Wybierz etap projektu

Potrzebuję usprawnień

Wybierz etap „Potrzebuję usprawnień”, jeśli jeszcze nie wiesz, czy i co zrobić z systemami informatycznymi w swojej organizacji. Jeśli wahasz się i nie masz pewności, w którym kierunku rozwijać systemy informatyczne dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wybieram rozwiązanie

Wybierz ten etap, jeśli już wiesz, że trzeba zmienić lub usprawnić dotychczasowe systemy informatyczne. Jeśli zamierzasz lub jesteś w trakcie wyboru rozwiązania informatycznego i chcesz ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, to zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wdrażam i rozwijam systemy

Wybierz ten etap, jeśli już zmieniasz lub wdrażasz oprogramowanie dla biznesu w swojej organizacji. Jeśli zastanawiasz się co jeszcze można usprawnić i poprawić, to zapoznaj się z treściami materiałów przygotowanych przez wieloletnich praktyków w tej dziedzinie.