Decyzje-IT.pl

Siła nosa

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski

Historia miała miejsce kilkanaście lat temu w przedsiębiorstwie produkcyjnym, projektującym i wytwarzającym metalowe wyroby gotowe. Zarząd przedsiębiorstwa podjął decyzję o wyborze i wdrożeniu systemu informatycznego. Do realizacji zadania zatrudnił firmę doradczą.

Po optymalizacji procesów biznesowych oraz opracowaniu specyfikacji funkcjonalnej i technicznej, na krótkiej liście systemów znalazły się cztery rozwiązania, oferowane na rynku polskim przez zagranicznych producentów. Po przeprowadzeniu procesu wyboru systemu ERP i dostawcy usług, obejmującego realizację postępowania ofertowego, ocenę prezentacji dedykowanych oraz weryfikację referencji dostawców, do finału zaproszono dwóch dostawców. Pierwszy z nich uzyskał przewagę w obszarze poziomu zaspokojenia wymagań funkcjonalnych przez system oraz wynagrodzenia za rozwiązanie; drugi, w obszarze uzyskania wyższych ocen od pracowników przedsiębiorstwa za spełnienie oczekiwań podczas prezentacji dedykowanych.

Po przeprowadzeniu dodatkowej rundy spotkań z dostawcami, Zarząd przedsiębiorstwa, po konsultacji z firmą doradczą, podjął decyzję o wyborze drugiego w kolejności rozwiązania pod warunkiem, że ów dostawca obniży wynagrodzenie za rozwiązanie. Tak też się stało.

Wszystko skończyłoby się zgodnie z decyzją Zarządu, gdyby nie „drobny” fakt. Otóż Kierownikiem Projektu po stronie przedsiębiorstwa została wyznaczona Pani, która ostro zawetowała decyzję Zarządu. Według niej, skoro powierzono jej właśnie wykonanie zadania wdrożenia systemu ERP, to ona nie wyobraża sobie, by mogła współpracować ze wskazanym przez Zarząd dostawcą. Może jednocześnie wyobrazić sobie skuteczną realizację projektu, z „przegranym” tym bardziej, że ów dostawca jako Kierownika Projektu wyznaczył Pana z wysokim poziomem „seniority”, jednocześnie  spokojnego oraz empatycznego, z którym zadziałała osławiona „chemia”.

Czasem warto zaufać intuicji osób, którym powierza się realizację wdrożenia oraz rozwoju systemu ERP. Poleganie wyłącznie na faktach i zapominanie o przysłowiowym „nosie” może nieodwracalnie oraz boleśnie przekreślić sukces projektu.  

Do dzisiaj przedsiębiorstwo korzysta z „przegranego” rozwiązania, przy udziale którego rozwinęło swój biznes kilkukrotnie. Aktualnie jest planowane przejście do najnowszej wersji systemu. Przedsiębiorstwo zostało klientem referencyjnym dostawcy.

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski Prezes Zarządu ALDEA IT Consulting

Zobacz również

Miniatury wdrożeniowe

Będzie pani zadowolona, czyli sny o kupowaniu e-sklepu

Miniatury wdrożeniowe

Klienci lubią być oszukiwani, czyli jak kupić latający dywan

Miniatury wdrożeniowe

Negocjacje pozycyjne – taktyka „no i ch***”

Miniatury wdrożeniowe

Doświadczenie to zmora

Wybierz etap projektu

Potrzebuję usprawnień

Wybierz etap „Potrzebuję usprawnień”, jeśli jeszcze nie wiesz, czy i co zrobić z systemami informatycznymi w swojej organizacji. Jeśli wahasz się i nie masz pewności, w którym kierunku rozwijać systemy informatyczne dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wybieram rozwiązanie

Wybierz ten etap, jeśli już wiesz, że trzeba zmienić lub usprawnić dotychczasowe systemy informatyczne. Jeśli zamierzasz lub jesteś w trakcie wyboru rozwiązania informatycznego i chcesz ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, to zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wdrażam i rozwijam systemy

Wybierz ten etap, jeśli już zmieniasz lub wdrażasz oprogramowanie dla biznesu w swojej organizacji. Jeśli zastanawiasz się co jeszcze można usprawnić i poprawić, to zapoznaj się z treściami materiałów przygotowanych przez wieloletnich praktyków w tej dziedzinie.