Decyzje-IT.pl

Doświadczenie to zmora

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski

Piszę na gorąco, bo jestem sfrustrowany i rozczarowany. Jesteśmy właśnie po decyzji przedsiębiorstwa produkcyjnego, będącego częścią grupy kapitałowej z siedzibą w Niemczech, o wyborze firmy doradczej.

Oddział w Polsce to dwa zakłady produkcyjne, prawie 1000 zatrudnionych, a produkowane wyroby ceramiczne są sprzedawane wyłącznie w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo korzysta z systemu ERP, ale ze względu na dynamiczny rozwój, dług technologiczny oraz potrzebę korzystania z systemu w wielu krajach, zamierza wymienić go na inny. Stąd potrzeba doradztwa IT.

Byliśmy na spotkaniu z Członkami Zarządu

Rozmowa przebiegała normalnie do czasu, gdy jeden z Panów zaczął nas wypytywać o „doświadczenie w branży” i „doświadczenie z konkretnym systemem ERP”. Pan chciał koniecznie wiedzieć, czy i jakie mamy doświadczenie w przedsiębiorstwach o podobnym do ich profilu działalności, tzn. w produkcji wyrobów ceramicznych (bo to „takie specyficzne”) oraz z tym konkretnym systemem ERP. Z tego, co zrozumieliśmy, że powinniśmy znać funkcje tego systemu, aby skutecznie doradzić jego wybór.

Zarząd rozważał samodzielne działania prowadzone przez komórkę IT.  Nasza rozmowa, zamiast wyjaśnienia zagrożeń wynikających z takiego rozwiązania i przedstawienia korzyści płynących ze wsparcia konsultantów biznesowych w cyfrowej transformacji, zeszła na tory dyskusji o posiadaniu doświadczenia, jako warunku koniecznego naszej współpracy.

Doświadczenie w branży i z konkretnym systemem ERP nie ma znaczenia w procesach cyfrowej transformacji

Nasze argumenty były następujące:

  1. w żadnym z naszych dotychczasowych projektów (ponad 100) nie potwierdziła się konieczność „doświadczenia branżowego”. Mając 5 klientów z branży metalowych wyrobów gotowych nie zrobiliśmy czegoś lepiej, niż nie mając klienta z zajmującego się administracją publiczną,
  2. procesy i problemy przedsiębiorstw nie różnią się tak bardzo od siebie. Ważne by konsultant znał procesy w segmentach rynkowych, np. produkcji, usługach profesjonalnych, dystrybucji,
  3. doświadczenie wtłacza w określone ramy i zachowania, a tego nie chce od nas żaden Klient, zatem „doświadczenie w branży produkcja wyrobów ceramicznych” byłoby wyłącznie przeszkodą i próbą odtworzenia istniejących rozwiązań (a gdzie konkurencja rynkowa?),
  4. co z tego, że mamy doświadczenie z tym konkretnym systemem ERP, skoro miało to miejsce rok, dwa, pięć temu – zatem z powodu pędzącego rozwoju technologicznego nie jest to już ten sam system ERP,
  5. jeśli jesteście Państwo „tak specyficzni”, to nie ma na tym świecie konsultantów, którzy mieliby doświadczenie w całościowym spojrzeniu i ocenie waszych procesów biznesowych,
  6. nie zaoszczędzicie czasu i pieniędzy, przez wybór konsultantów z „doświadczeniem branżowym”, ponieważ niezależnie od doświadczenia, procesy muszą być i tak opisane indywidualnie dla waszego przedsiębiorstwa,
  7. „doświadczenie i znajomość przedsiębiorstwa” przez waszą komórkę IT nie jest ich przewagą, a naszą wadą, a jedynie krytycznym ograniczeniem, ze względu na charakter i cel projektu.

Nie odbieram prawa do drążenia tematów i zadawania pytań. Upraszam jednak Członków Zarządów o racjonalizm. Nie wymagajcie od doradców IT doświadczenia pod kątem swojego przedsiębiorstwa i upatrzonego (wymarzonego) systemu. Szansa, że na takich natraficie jest żadna. Nawet jeśli, to wartość dodana będzie znikoma. Jeśli tego nie zrozumiecie, to na koniec zostaniecie jedynie z wiarą i nadzieją, że komórka IT zmieni jakość waszego przedsiębiorstwa.

PS. Złożyliśmy ofertę

Ponoć merytorycznie była najlepsza. Co z tego, że po długich i wyczerpujących dyskusjach przekonaliśmy Panów Prezesów, że konsultanci IT nie muszą mieć „doświadczenia branżowego” i „doświadczenia z tym systemem ERP”, by skutecznie zrealizować projekt. Na koniec i tak przegraliśmy (ceną). Wyborem systemu ERP zajmie się komórka IT. Kurtyna.

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski Prezes Zarządu ALDEA IT Consulting

Zobacz również

Miniatury wdrożeniowe

Będzie pani zadowolona, czyli sny o kupowaniu e-sklepu

Miniatury wdrożeniowe

Klienci lubią być oszukiwani, czyli jak kupić latający dywan

Miniatury wdrożeniowe

Negocjacje pozycyjne – taktyka „no i ch***”

Miniatury wdrożeniowe

Rower komunijny

Wybierz etap projektu

Potrzebuję usprawnień

Wybierz etap „Potrzebuję usprawnień”, jeśli jeszcze nie wiesz, czy i co zrobić z systemami informatycznymi w swojej organizacji. Jeśli wahasz się i nie masz pewności, w którym kierunku rozwijać systemy informatyczne dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wybieram rozwiązanie

Wybierz ten etap, jeśli już wiesz, że trzeba zmienić lub usprawnić dotychczasowe systemy informatyczne. Jeśli zamierzasz lub jesteś w trakcie wyboru rozwiązania informatycznego i chcesz ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, to zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wdrażam i rozwijam systemy

Wybierz ten etap, jeśli już zmieniasz lub wdrażasz oprogramowanie dla biznesu w swojej organizacji. Jeśli zastanawiasz się co jeszcze można usprawnić i poprawić, to zapoznaj się z treściami materiałów przygotowanych przez wieloletnich praktyków w tej dziedzinie.