Decyzje-IT.pl

Apel do Zarządu

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski

Całkiem niedawno zostałem zaproszony przez Pana Prezesa Zarządu jednego ze znaczących przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce, by spotkać się i porozmawiać o kierunkach rozwoju obecnie wykorzystywanych rozwiązań informatycznych. Zarząd dostrzegł galopujący rozwój technologii informatycznych, z których – w większym stopniu niż dotychczas, chciałby skorzystać.

Na początku spotkania Członkowie Zarządu postanowili pochwalić się obecnym poziomem zaawansowania i stosowania systemów informatycznych w przedsiębiorstwie. Zobaczyłem na slajdach strukturę aplikacji informatycznych, poziom ich wykorzystywania w obsłudze procesów wewnętrznych oraz wymiany danych z otoczeniem przedsiębiorstwa. A na koniec – zauważone przez Zarząd, zmiany zachowania klientów oraz partnerów biznesowych, które powodują konieczność pewnych dostosowań w funkcjonowaniu aplikacji biznesowych. Ostatni slajd prezentacji nie pozostawił wątpliwości – „mamy topowe, efektywne i skuteczne rozwiązanie informatyczne, co czyni nas gotowymi do zrobienia kolejnego kroku” (napis brzmiał inaczej, ale wydźwięk pozostał…).

Napiętnowany” ponad 25-letnim doświadczeniem w stosowaniu systemów informatycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwami (w tych okolicznościach traktuję to jako wadę, bo gdyby nie to, wyjechałbym ze spotkania z „achami i ochami” na ustach), poprosiłem Pana Prezesa o możliwość wizji lokalnej jego zakładu. Skoro miałem pomóc w „postawieniu kolejnego kroku”, chciałem przekonać się naocznie na ile świadomość i znajomość materii przez Zarząd jest zgodna z realiami pracy m.in. w planowaniu produkcji, dziale konstrukcyjno-technologicznym, sprzedaży, czy w controllingu. Mam nadzieję, że Panowie z Zarządu nie obrazili się, ale poprosiłem ich, by w tym czasie poszli na lunch. Towarzyszył mi Dyrektor ds. Informatyki.

No cóż, postaram się opisać swoje doświadczenia i usłyszane opinie (poza wulgaryzmami, których nie przytoczę) w kolejnych odcinkach Miniatur Wdrożeniowych.

Gdybym chciał to zrobić teraz, zaburzyłbym ich intencję, zanudzając Was wielostronicowym artykułem. To tylko krótko. Po godzinie rozmów z kilkoma osobami, odniosłem wrażenie, że to przedsiębiorstwo to „matrix dwóch światów”, jednego – Zarządu, drugiego – pracowników i ich codzienności.

Po powrocie na spotkanie, musiałem zburzyć pojęcie „solidności i skuteczności” w rozumieniu Członków Zarządu i postawić ich na ziemię (na szczęście Panowie nie mieli rozbujanego ego, inaczej nie wyszedłbym stamtąd bez uszczerbku na psychice). Zamiast „postawienia kolejnego kroku” w rozwoju systemu informatycznego, umówiliśmy się z Panami z Zarządu na … zrobienie kilku kroków wstecz.

Szanowny Zarządzie, nie inwestuj w systemy informatyczne, by inwestować. Z dużym prawdopodobieństwem Twoje podwórko nie jest dość posprzątane i gotowe, by je rozbudowywać. Wstrzymaj się, przemyśl raz jeszcze i wtedy podejmij działania.

PS. Osiągnięcie kolejnego pułapu, przekroczenie następnej bariery w stosowaniu rozwiązań informatycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem, wymaga rzetelnej – najlepiej niezależnej analizy i diagnozy. To nie pierwsze przedsiębiorstwo, które obwieściło sukces wdrożenia systemu. Przez wiele lat inwestowało w jego utrzymanie i rozwój – a na koniec zbudowało na tyle niestabilny fundament, że niebezpiecznie stawiać na nim kolejne ściany i piętra…

Jacek Gałkowski
Jacek Gałkowski Prezes Zarządu ALDEA IT Consulting

Zobacz również

Miniatury wdrożeniowe

Rower komunijny

Miniatury wdrożeniowe

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

Miniatury wdrożeniowe

Mamy prawnika

Miniatury wdrożeniowe

Dla chcącego nic trudnego

Wybierz etap projektu

Potrzebuję usprawnień

Wybierz etap „Potrzebuję usprawnień”, jeśli jeszcze nie wiesz, czy i co zrobić z systemami informatycznymi w swojej organizacji. Jeśli wahasz się i nie masz pewności, w którym kierunku rozwijać systemy informatyczne dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wybieram rozwiązanie

Wybierz ten etap, jeśli już wiesz, że trzeba zmienić lub usprawnić dotychczasowe systemy informatyczne. Jeśli zamierzasz lub jesteś w trakcie wyboru rozwiązania informatycznego i chcesz ograniczyć ryzyko błędnych decyzji, to zapoznaj się z treściami opublikowanych materiałów.

Wdrażam i rozwijam systemy

Wybierz ten etap, jeśli już zmieniasz lub wdrażasz oprogramowanie dla biznesu w swojej organizacji. Jeśli zastanawiasz się co jeszcze można usprawnić i poprawić, to zapoznaj się z treściami materiałów przygotowanych przez wieloletnich praktyków w tej dziedzinie.