Rejestracja na webinarium

Partnerskie relacje w biznesie

O wieloletniej współpracy z firmą IFS opowiada KRZYSZTOF ŚLATAŁA, Dyrektor ds. Informatyki w spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie.

O SPECYFICE DZIAŁANIA MTP

Targi to przedsiębiorstwo jak każde inne. Ma standardowe potrzeby związane z obsługą finansów, księgowości, remontów, magazynów itp. Równocześnie jednak ma obszary bardzo specyficzne, wymagające indywidualnych rozwiązań. Dotyczy to przykładowo produkcji, która ma charakter tymczasowy — materiały użyte do produkcji wracają do magazynu, gdyż cykl produkcyjny kończy się rozbiórką. Inny przykład — cenniki mamy w złotówkach, a klientów zagranicznych fakturujemy w euro, co wymaga opanowania jednogroszowych różnic przy wielopozycyjnych fakturach. Nasza specyfika działania sprawia, że opieramy się na zaliczkach, również w obrocie międzynarodowym, gdzie zdarza się, że faktura zaliczkowa jest fakturą końcową, do której potem trzeba np. zrobić korektę i wtedy sprawy przestają już być „standardowe”.

Aby zarejestrować się na webinarium musisz być zalogowany/zarejestrowany.

Partnerskie relacje w biznesie

O wieloletniej współpracy z firmą IFS opowiada KRZYSZTOF ŚLATAŁA, Dyrektor ds. Informatyki w spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie.

O SPECYFICE DZIAŁANIA MTP

Targi to przedsiębiorstwo jak każde inne. Ma standardowe potrzeby związane z obsługą finansów, księgowości, remontów, magazynów itp. Równocześnie jednak ma obszary bardzo specyficzne, wymagające indywidualnych rozwiązań. Dotyczy to przykładowo produkcji, która ma charakter tymczasowy — materiały użyte do produkcji wracają do magazynu, gdyż cykl produkcyjny kończy się rozbiórką. Inny przykład — cenniki mamy w złotówkach, a klientów zagranicznych fakturujemy w euro, co wymaga opanowania jednogroszowych różnic przy wielopozycyjnych fakturach. Nasza specyfika działania sprawia, że opieramy się na zaliczkach, również w obrocie międzynarodowym, gdzie zdarza się, że faktura zaliczkowa jest fakturą końcową, do której potem trzeba np. zrobić korektę i wtedy sprawy przestają już być „standardowe”.

O WSPÓŁPRACY Z IFS

Generalnie dla zespołu IFS te problemy nie były szczególnym wyzwaniem, ale wynikało to nie tyle z tego, że łatwo je rozwiązać, raczej z tego, że od samego początku, od pierwszych myśli o systemie ERP zakładaliśmy partnerską relację, udaną długoletnią współpracę z firmą, która wygra konkurs. Zaczęło się to wiosną 2000 roku, zaraz po uzyskaniu pewności, że problem roku 2000, czyli Y2K, o którym dziś już nikt nie pamięta, nie sparaliżuje działania firmy. A takie obawy były — obawialiśmy się błędów w płacach, w numerowaniu faktur i zamówień, w sprawozdawczości. Mija właśnie 17 lat od nawiązania pierwszych kontaktów pomiędzy IFS a MTP w kwestii systemu ERP. Z tej perspektywy widać, jak dobrze firma IFS wpisała się w model partnerstwa w biznesie, a relacje klient — dostawca są w zasadzie tylko na papierze, w strefie formalnej. Partnerstwo to najlepiej przejawia się w zrozumieniu wspomnianej już specyfiki biznesu i potrzeb podmiotu. Żeby wiedzieć, jak wspierać biznes informatyką, trzeba wiedzieć, na czym polega codzienny trud, jaki jest cel działalności i jakie są jej ramy, niekoniecznie oczywiste na pierwszy rzut oka.

O ROLI IFS APPLICATIONS W ROZWOJU FIRMY

Wszystkie organizowane przez MTP wydarzenia, to nic innego jak projekty, którymi aktualnie zarządzamy w systemie IFS Applications. Sformalizowane zarządzanie projektowe pozwoliło nam przede wszystkim zapanować nad dużą ilością informacji organizacyjnych związanych z przygotowaniem i obsługą wydarzeń. Niedawna aktualizacja systemu do wersji 8 umożliwia zaawansowaną kontrolę kosztów i wykorzystanie we wnioskowaniu mechanizmów analityki biznesowej.

System obejmuje wszystkie kluczowe obszary działalności naszej firmy, czyli: zaopatrzenie, gospodarkę magazynową, produkcję na zlecenie (moduły remontowe), sprzedaż, finanse, księgowość, budżetowanie, zarządzanie projektami, kadry, integracje z bankami i aplikacjami udostępnionymi przez organy państwowe oraz analitykę biznesową. Upgrade do wersji 8 umożliwił znaczną redukcję liczby modyfikacji na rzecz wykorzystania standardowych funkcjonalności aplikacji do obsługi tych samych procesów.

O KORZYŚCIACH Z AKTUALIZACJI SYSTEMU DO NOWEJ WERSJI

Automatyzacja procesów fakturowania skróciła czas wystawiania faktur i liczbę dokumentów przekazywanych klientom. Wdrożyliśmy funkcjonalność zarządzania wydatkami związanymi z organizacją wydarzeń targowych i konferencyjnych, co daje obraz potencjalnych kosztów w zdecydowanie wcześniejszym momencie czasu, a tym samym stanowi znakomite narzędzie wspierające decyzje finansowe. Mechanizmy BI dają nową jakość i elastyczność raportowania oraz analizy informacji powstałej w systemie. Nowa technologia i architektura zastosowana w wersji 8 pozwala na pracę w systemie z dowolnego miejsca za pośrednictwem internetu. Warto też wspomnieć, że nowy interfejs użytkownika zdecydowanie ułatwił nawigowanie po systemie i poprawił efektywność pracy, zwiększyły się również możliwości personalizacji interfejsu systemu.

O PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ

Przede wszystkim integracje. MTP korzysta z ponad 200 usług ICT, wiele z nich ma istotny wpływ na sprawność operacyjną przedsiębiorstwa i na bezpieczeństwo. Obsługa i rozwój tych usług ma z punktu widzenia systemu ERP kluczowe znaczenie dla naszej firmy. Te aspekty uzupełniane są całym spektrum działań związanych z poszerzaniem portfolio usług i naszą obecnością w internecie, przede wszystkim w mediach społecznościowych.

KORZYŚCI Z WDROŻENIA IFS APPLICATIONS™:

 • Dalsze doskonalenie zarządzania operacyjnego oraz budżetowania za pomocą projektów
 • Kontrola kosztów i przychodów w wielu przekrojach, w tym w ujęciu projektowym
 • Szczegółowy plan kosztów dla projektu w rozbiciu na działania projektowe
 • Uprzedzanie problemów poprzez bieżącą informację o koszcie wynikającym z zaplanowanych wydatków
 • Możliwość elektronicznego zatwierdzenia zamówienia przed wysłaniem
 • Możliwość zestawienia kosztów szacowanych i rzeczywistych z dokładnością do działań projektowych

WDROŻONE MODUŁY:

 • IFS Finanse
 • IFS Dystrybucja
 • IFS Projekt
 • IFS Remonty
 • IFS Zasoby Ludzkie
 • IFS Płace

Liczba użytkowników systemu: 350MIĘDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE - WCZORAJ I DZIŚ 

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego z ok. 50-proc. udziałem w rynku. Targi Poznańskie są również pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to przede wszystkim spotkania, zwłaszcza te o charakterze międzynarodowym. Od początku istnienia Targi wspierają promocję polskiej, innowacyjnej gospodarki. Są organizatorem wystąpień na największych światowych targach, są też inspiracją dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także barometrem nastrojów makroekonomicznych. Targi są członkiem największych i najbardziej prestiżowych, światowych stowarzyszeń branżowych.

W roku 2016 w wydarzeniach targowych organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wzięło udział ponad 10,5 tys. wystawców z 56 krajów, a odwiedziło je prawie 700 tys. zwiedzających. Do tego grona doliczyć należy uczestników kongresów, konferencji, wydarzeń kulturalnych i sportowych. Łącznie MTP goszczą rocznie ponad milion osób.

POCZĄTKI

Inicjatorem powstania Targów było poznańskie środowisko kupieckie i władze miasta. Targ Poznański był instytucją miejską powołaną do życia uchwałą korporacji miejskiej, podporządkowaną Magistratowi miasta Poznania i Radzie Miejskiej. Pierwszy Targ Poznański odbył się w 1921 roku. W 1929 roku, w ramach obchodów 10-lecia odzyskania niepodległości, zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową, którą odwiedziło 4,5 mln osób. Takiej frekwencji do tej pory nikt w Polsce nie powtórzył.

GIN DOBRY CLUB

GIN DOBRY CLUB powstał w roku 1966 z inicjatywy wystawiających się na targach Brytyjczyków, którym powtarzane przez Polaków powitanie „dzień dobry" nieodmiennie kojarzyło się z ginem. Inicjatorzy klubu zaproponowali swoim kontrahentom targowym anglosaski zwyczaj picia szklaneczki ginu o godz. 12.00 w południe dla uczczenia rozpoczęcia międzynarodowych rozmów biznesowych. Tak właśnie zrodził się ten zwyczaj i do dziś na Targach Poznańskich wznoszony jest toast „GIN DOBRY — FIRST TODAY”.

ARCHITEKTURA

Ogromne wrażenie musiał zrobić na zwiedzających pawilon przemysłu likierowego i koniakowego podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w roku 1929. Pawilon wieńczyły cztery wieże, a na każdej z nich ustawione były w trzech rzędach różnego rodzaju butelki alkoholu. To jeden z przykładów ciekawej architektury, której na Targach nie brakowało. Amerykanie pokazali tu po raz pierwszy w Europie kopułę Fullera, a pawilon, w którym miał swoją ekspozycję Cegielski, był zbudowany z witrażowych elementów.

ZWIERZĘTA NA TARGACH

Zoologiczna historia targów to m.in. pokazy piękności krów, mistrzostwa skalarów, a nawet mistrzostwa piłki nożnej kur. Podczas Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przyszła na świat owieczka rasy Ile de France, a innym razem z jaja wykluł się struś, co można było oglądać na całym świecie dzięki relacji na żywo w internecie. Zdarzyło się też, że z terenu Targów uciekł byk... Warto wspomnieć o zwierzętach — sportowcach. Targi Poznańskie są bowiem organizatorem najważniejszych w Polsce międzynarodowych zawodów jeździeckich pod nazwą Cavaliada.

KOSMOS NA TARGACH

Na Wystawie Filatelistycznej w 1973 roku zarząd pocztowy USA zaprezentował „Księżycowy Urząd Pocztowy" — kopertę, poduszkę z tuszem i datownik, które zostały wysłane na Księżyc w łaziku księżycowym astronauty Davida Scotta. W 1979 roku na targach gościł Jurij Głazkow, uczestnik lotu Sojuza 24. Amerykanie pokazali tu skafander astronauty, a Rosjanie prototyp satelity Sputnik. Współcześnie też sięgamy gwiazd. Podczas wystawy Sukces Dobrze Zaprojektowany pokazywano łazik marsjański zaprojektowany przez Politechnikę Białostocką, a jedną z edycji Aerofestiwalu odwiedził Felix Baumgartner, który jako pierwszy człowiek na świecie wykonał skok ze stratosfery.

PREMIERY

W 1957 roku po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano na Targach Coca-Colę. Jako produkt luksusowy można ją było wtedy kupić wyłącznie w sklepach Peweksu i Baltony. Warto wspomnieć, że dwa lata wcześniej podczas XXIV Międzynarodowych Targów Poznańskich miała swoją premierę Syrenka z Fabryki Samochodów Osobowych.

ZWIEDZAJĄCY

Gośćmi Targów Poznańskich byli m.in.: Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore, Pierre Cardin, królowa Belgii Matylda, Madeline Albright, prof. Ada Yonath — laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, prof. Robert Aumann — laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, a także kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Watykanu, przewodniczący papieskiej rady Iustitia et Pax.