Artykuły

Wpisz wyszukiwane słowo lub frazę oraz, w razie potrzeby, wybierz dodatkowe parametry wyszukiwania poniżej.

Systemy zarządzania dokumentami. Realne korzyści, czy ekstrawagancja?

Dokumenty to nieodłączony element środowiska biznesowego. Każda organizacja tworzy, odbiera, przetwarza i przechowuje dokumenty. Jedne z nich mają postać papierową, inne elektroniczną. Każda organizacja chce, by było ich jak najmniej, w szczególności tych papierowych. Nie zawsze jest to możliwe, choćby z tytułu ustawowych obowiązków przechowywania dokumentów w celach kontrolnych i sprawozdawczych. Niestety znacznie częściej, poza chceniem, niewiele się dzieje. A przecież nie każdy dokument musi przybrać postać papierową. Na pewno warto podjąć trud, by gdzie tylko możliwe, stosować formę elektroniczną dokumentu, jeśli już nie z powodów biznesowych, to na pewno z ekologicznych. Służą temu systemy zarządzania dokumentami (ang. Document Managemet Systems), inaczej systemy do zarządzania obiegiem dokumentów lub systemy elektronicznego obiegu dokumentów.


BPMS, czyli system do bycia wyjątkowym

Posiadanie dziś w firmie wdrożonego BPMS-a nie jest niczym wyjątkowym. Ma go duża liczba przedsiębiorstw w Polsce. Większość jednak systemów tego typu zaprojektowana jest głównie w celu wspierania procesów administracyjnych takich jak obieg dokumentów czy sprawy kadrowo-płacowe. To niestety za mało, aby naprawdę zoptymalizować biznes i wyróżnić się spośród konkurencji. Jakiego więc BPMS-a należy wybrać? Takiego, który swoją architekturą wychodzi poza standardy i wspiera procesy krytyczne, czyli takie, które realnie pomagają generować przychody w przedsiębiorstwie.


Zarządzanie procesami w branży budowlanej

Przedsiębiorstwa budowlane, które realizują projekty inwestycyjne niejednokrotnie wcielają się w rolę dewelopera, generalnego wykonawcy, czy zarządcy swoich obiektów. Do tego często łączą te role. Niniejszy artykuł poświęcony jest projektom deweloperskim, na które składa się zbiór wielu powiązanych ze sobą działań, realizowanych wg ściśle określonej kolejności (proces), wykonywanych przez znaczną ilość osób, specjalistów z różnych dziedzin.

Rynek budowlany od jakiegoś czasu wykazuje negatywną dynamikę. W związku z tym przedsiębiorstwa działające w tej branży podzieliły się na dwie grupy. Część przedsiębiorców przyjmuje strategię „przeczekania do lepszych czasów” (które podobno właśnie nadchodzą), są jednak i tacy, którzy wychodzą z założenia, iż czas spowolnienia to dobry moment na uporządkowanie i zautomatyzowanie procesów biznesowych, zachodzących w kluczowych obszarach ich działalności. Coraz częściej podejmujemy więc rozmowy z firmami dewelopersko – realizacyjnymi na temat poprawienia ich efektywności za pomocą optymalizacji rozwiązań IT. Zainspirowana dużą liczbą zapytań, postanowiłam przedstawić konkretne przykłady zastosowania w ww. firmach systemu BPM (Business Process Management), obsługującego procesy obiegu pracy, informacji i dokumentów wraz z wbudowaną warstwą BI (Business Intelligence).

Projekty typu "Paperless" - wywiad z Łukaszem Wachowiczem - Dyrektorem ds. Rozwoju Billennium Sp. z o.o.

Ostatnio coraz głośniej jest o projektach typu „Paperless”. Na czym właściwie polegają tego typu projekty i jakie korzyści dają w organizacji?

Jak samo określenie wskazuje, projekt typu „Paperless” to projekt, którego celem jest osiągnięcie stanu „mniej papieru” w organizacji. Często mówi się też o „biurze bez papieru”, co do niedawna było tylko futurystyczną mrzonką, a obecnie staje się już rzeczywistością – przykładem mogą być samoobsługowe oddziały bankowe, które zaczynają się pojawiać w największych polskich miastach.

Zazwyczaj „mniej papieru” oznacza niższe koszty „odpapierzanych” procesów biznesowych. Jednak istotne jest, aby nie koncentrować uwagi tylko na usunięciu nośnika papierowego z danego procesu, ale przede wszystkim maksymalnie „odchudzić” dany proces poprzez eliminację zbędnych czy powtarzalnych kroków oraz jego automatyzację. Wtedy najczęściej okazuje się, że z procesów eliminowany jest też papier.

Technologie na 2015 rok

Świat jest nieustannie zmieniany przez galopującą technologię. Innowacje napędzają przyszłość. Niektóre z nich się przyjmują, inne czekają na swój czas aby można było wykorzystać ich potencjał. Przyjrzyjmy się tym drugim. Które technologie będą królowały w 2015 roku?


Księgowość w chmurze


Przemysł rachunkowości w chmurze nieustannie wzrasta. Szacuje się, że w 2015 roku podwoi swoją wartość. Nic dziwnego, że czołowi dostawcy wyczuli ten trend i da się zauważyć ich działania w kierunku wzmacniania obecności własnych rozwiązań na rynku. Na dłuższą metę rozwiązania w chmurze są dla nich bardziej opłacalne. Generują bowiem stały przychód. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązania są coraz bardziej przystępne, także dla małych biznesów, które powoli się do nich przekonują.