Artykuły

Wpisz wyszukiwane słowo lub frazę oraz, w razie potrzeby, wybierz dodatkowe parametry wyszukiwania poniżej.

Zapytanie ofertowe - wzór do pobrania

Chcesz zaprosić dostawców IT do składania ofert.  

Co powinno zawierać zapytanie? 

Jak je skonstruować? 

Od Twojego zapytania zależy jakość ofert, a co za tym idzie jakość procesu wyboru. Dlatego ta faza jest bardzo istotna. Warto poświęcić jej dużo uwagi. Dla ułatwienia przygotowaliśmy wzór zapytania ofertowego. Jeśli jesteś zarejestrowany w serwisie decyzje-IT.pl możesz go pobrać za darmo.


Zarządzanie procesami w branży budowlanej

Przedsiębiorstwa budowlane, które realizują projekty inwestycyjne niejednokrotnie wcielają się w rolę dewelopera, generalnego wykonawcy, czy zarządcy swoich obiektów. Do tego często łączą te role. Niniejszy artykuł poświęcony jest projektom deweloperskim, na które składa się zbiór wielu powiązanych ze sobą działań, realizowanych wg ściśle określonej kolejności (proces), wykonywanych przez znaczną ilość osób, specjalistów z różnych dziedzin.

Rynek budowlany od jakiegoś czasu wykazuje negatywną dynamikę. W związku z tym przedsiębiorstwa działające w tej branży podzieliły się na dwie grupy. Część przedsiębiorców przyjmuje strategię „przeczekania do lepszych czasów” (które podobno właśnie nadchodzą), są jednak i tacy, którzy wychodzą z założenia, iż czas spowolnienia to dobry moment na uporządkowanie i zautomatyzowanie procesów biznesowych, zachodzących w kluczowych obszarach ich działalności. Coraz częściej podejmujemy więc rozmowy z firmami dewelopersko – realizacyjnymi na temat poprawienia ich efektywności za pomocą optymalizacji rozwiązań IT. Zainspirowana dużą liczbą zapytań, postanowiłam przedstawić konkretne przykłady zastosowania w ww. firmach systemu BPM (Business Process Management), obsługującego procesy obiegu pracy, informacji i dokumentów wraz z wbudowaną warstwą BI (Business Intelligence).

4 sposoby na sukces we wdrożeniu ERP

Prowadzisz wdrożenie ERP? Nie jesteś pewien, czy wszystko przebiega zgodnie z planem? Zastanawiasz się, na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę? Sprawdź, co musisz zrobić, aby sukcesywnie wdrożyć ERP.

Kategoryzacja oprogramowania, krótka historia ERP

Pierwsze zastosowania aplikacji wspierających biznes pojawiły się już latach 60. Tworzone w pracochłonnych środowiskach programistycznych wspierały wąskie obszary aktywności przedsiębiorstwa. Postęp środowisk programistycznych oraz atrakcyjniejsze modele baz danych spowodowały coraz szersze zastosowania aplikacji biznesowych.


Okres do połowy lat 80 to czas budowy systemów ewidencyjno – transakcyjnych, bez większych pretensji co architektury i rozwiązań metodologicznych. Jednocześnie w powszechnej świadomości pojawia się standard MRP dotyczący bilansowania zasobów materiałowych. W tym czasie w ośrodkach akademickich oraz stowarzyszeniach stawiających sobie za cel propagowanie wykorzystania informatyki do celów biznesowych, rodzą się formalne zaawansowane wymagania względem oprogramowania wspierającego przedsiębiorstwa. Rok 1989 - jako moment publikacji przez organizację APICS (American Production and Inventory Control Society) formalnych wymagań względem systemu MRP II - jest datą cezurą dla kategoryzacji systemów wspierających biznes. Choć już w latach 70- tych w przedsiębiorstwach znajdowały zastosowanie systemy wspierające sferę produkcyjną i logistyczną, to dzięki publikacji APICS-u stworzono standard, do którego mógł się odwoływać menadżer zarządzający firmą.


5 porad na wdrożenie ERP

Uczymy się na błędach. Czy możemy sobie na nie pozwolić przy wdrożeniu systemu informatycznego? Od sukcesu wdrożenia zależy czasami przyszłość przedsiebiorstwa. Na szczęście możemy korzystać z sukcesów i porażek innych. Czego możesz nauczyć się od innych? Oto pięć porad na wdrożenie ERP.


1. Określ swój cel


Nie inwestujesz pod wpływem mody i tego, że Twoja konkurencja już ma taki system. Inwestujesz ponieważ potrzebujesz automatyzacji procesów i usprawnienia działania przedsiębiorstwa. Jaki jest długookresowy cel? Wybierz go, aby pod niego dobrać system ERP i jego moduły. Przyda Ci się lista z precyzyjnie określonymi wymaganiami wobec systemu. Nie wiesz, od czego zacząć? Aby się nie sugerować, wypisz to, co wiesz. Później swoje kroki skieruj tutaj, aby w RFI zobaczyć, co taki system powinien zawierać.